Race results from the Festival Friday 4 Miler

 

 

 

 

Top Male Overall
Bryan Baddorf 21:24

Top Female Overall
Caroline Blatti 25:08

Top Male Masters
Marc Riseling 23:31

Top Female Masters
Ashley Dyar Spriggs 27:25

Top Male Grand Masters
Kevin Jenkins 24:48

Top Female Grand Masters
Lucia Colbert 29:08

Top Wheelchair Participant
John Payne 22:07

Male Age Group 1-9
1 Zachary Walden 33:48
2 Jack Danley 56:48

Female Age Group 1-9
1 Brenna Riseling 33:17
2 Josie Butler 49:03
3 GiGi Kersey 49:42

Male Age Group 10-14
1 Seth Rider 24:51
2 Christopher Rayder 25:39
3 William Schneider 25:48

Female Age Group 10-14
1 Margaret Schneider 29:18
2 Madison Roberts 32:02
3 Jada Thomas 32:04

Male Age Group 15-18
1 Calvin Smith 23:40
2 Ian Snyder 24:57
3 Talbot Kruzan 26:41

Female Age Group 15-18
1 Natalie Eddings 32:03
2 Colleen Pasley 32:03
3 Shelby Headley 34:07

Male Age Group 19-24
1 Kolby Jones 22:02
2 Zachary Turner 23:01
3 David Mather 24:15

Female Age Group 19-24
1 Kelsey Dudziak 25:58
2 Rachelle Pavelko 29:02
3 Cara Lowenthal 29:30

Male Age Group 25-29
1 Alex Mahoney 22:17
2 Clark Butcher 23:48
3 Michael Dearfield 24:22

Female Age Group 25-29
1 Jennifer Emo 26:23
2 Rachel Perko 27:15
3 Colleen Nietch 27:33

Male Age Group 30-34
1 Andrew Oberst 23:03
2 Charlie Duke 23:12
3 Bryce Ashby 24:02

Female Age Group 30-34
1 Casey Malone 26:59
2 Naketa Edney 27:15
3 Kathleen Behnke 27:33

Male Age Group 35-39
1 John Owen 24:57
2 Mason Beldengz 24:58
3 Mark Finnegan 25:20

Female Age Group 35-39
1 Marda Rehnelt 25:48
2 Kendra Jones 26:43
3 Vicki Ezell-Rodgers 28:51

Male Age Group 40-44
1 Mark Temme 23:42
2 James Slaba 24:08
3 Michael Barnes 24:25

Female Age Group 40-44
1 Alison Hammersla 27:31
2 Kelly Henson 27:42
3 Bethany Spiller 29:22

Male Age Group 45-49
1 Doug Ogden 24:22
2 Bill Bizot 24:37
3 John Scheidhauer 25:13

Female Age Group 45-49
1 Michele Mallory 29:31
2 Mary Elliotte 32:36
3 Mary Wright 32:40

Male Age Group 50-54
1 Glenn Hudnall 25:08
2 Mike Petrin 25:17
3 Jay Sole 26:48

Female Age Group 50-54
1 Sue Markham 32:36
2 Cindy McLarty 34:19
3 Denise Tucker 34:33

Male Age Group 55-59
1 Jimmy Arnold 29:17
2 Steven Bernard 30:50
3 Tom Bandler 32:06

Female Age Group 55-59
1 Shan Chriswell 30:50
2 Jody Fisher 33:13
3 Estabrook Sana 34:03

Male Age Group 60-64
1 Loco Larry Brower 29:46
2 Fred Persechini 31:35
3 Wayne Conley 32:04

Female Age Group 60-64
1 Ann Robinson 39:54
2 Beverly Pickens 40:19
3 Chris Laird 41:31

Male Age Group 65-69
1 Bob Teutsch 33:28
2 Louis Alpe 34:56
3 Robert Lawson 36:22

Female Age Group 65-69
1 Karen Whipple 43:46
2 Dianne Fortner 56:14

Male Age Group 70+
1 Don Foster 33:34
2 Phillip Taylor 40:02
3 Jim Briske 40:47

Female Age Group 70+
1 Jean Jacob 42:38
2 Elizabeth Massengill 56:11

Author: LampLighter

The voice of Cooper-Young, a vibrant, diverse neighborhood to live, work and play, in the heart of Midtown Memphis, Tennessee.

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>